ما در یک دنیایی پیش‌فرض زندگی می‌کنیم

آدام گرنت (Adam Grant)  — استاد دانشگاه درمدرسه‌ای کسب-و-کار وارتون. 

در ادبیات تکنالوژی، اصطلاح پیش‌فرض به این معنی است که شما وقتی برای اولین بار از یک وسیله‌ای الکترونیکی استفاده‌ می‌کنید، این وسیله با استفاده از برنامه های از پیش‌ تعین شده شروع به فعالیت می‌‌نماید.

اجازه دهید حرفم را با بیان ساده‌تری ادامه دهم: فرض کنید شما یک موبایل جدیدِ هوشمند می‌خرید. در این صورت، دیده می‌شود که مرورگر انترنتی، برنامه‌های کاربردی، وال پِپَر و آهنگ زنگ آن به طور پیش‌فرض، از قبل انتخاب شده است. با این حال، به‌ منظور استفاده‌ای موثر و بهتر، کاری که شما می‌بایست انجام دهید این‌است که موبایل تانرا شخصی‌سازی کنید. یعنی برنامه های کاربردی را روی آن نصب و برنامه‌های ناکارآمد را از روی آن حذف نمایید. با این وصف، بدیهی است که این قاعده‌ای پیش‌فرض نه تنها در ابزارهای دیجیتال؛ بلکه در سایر ابعاد زندگی چون، اجتماع، فرهنگ، محیط‌ کار و فعالیت های روزمره‌ی مان نیز وجود دارد.

چندی قبل، کتاب نو‌آفرینی (Originals) نوشته‌ای آدام گرنت را می‌خواندم. او در فصل نخست کتابش، نکته‌‌ی جالبِ را در مورد یک تحقیق مطرح می‌کند: «وقتی یک فرد از یک مرورگر انترنتی در کمپیوترش استفاده می‌کند، آن فرد چه‌ چیزی را در مورد خودش آشکار می‌سازد.»

این تحقیق، به رهبری مایکل هاوسمن با طرح این مسئله مطرح شد، که چرا بعضی از کارمندانِ بخش خدمات مشتریان نسب به سایر کارمندان، بیشتر در وظیفه‌ای شان باقی می‌مانند؟

با این حال، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد: کاربرانِ فایرفاکس و کروم کارایی خیلی بالاتری نسبت به کاربرانِ اینترنت اکسپیلورر و سافاری داشتند. و همچنان آنها در شغل‌های شان ۱۵ درصد بیشتر ماندگاری داشتند. چرا؟ این در واقع یک مزیت فنی نیست. چهار گروه از مرورگر به طور متوسط سرعت تایپ مشابهی داشتند و مهارت کمپیوتری آنها نیز مشابه است. البته این موضوع به این که چطور مرورگر را دریافت می‌نمایی بستگی دارد. چون، اگر از اینترنت اکسپیلورر و یا سافاری استفاده می‌کنی، معمولاً به صورت پیش‌فرض روی کامپیوتر‌ شما نصب شده‌است. و در این میان شما مرورگر پیش‌فرض را که از قبل انتخاب شده را می‌پذیری. حالا اگر مرورگر فایرفاکس و کروم را برگزینی، به این معنی است که به مرورگر پیش‌فرض شک کرده‌ای، و این سوال را از خودت پرسیده‌ای، که آیا انتخاب دیگری نیز وجود دارد؟ در این صورت، اگر کمی آگاهی و جسارت به خرج بدهی، مرورگرِ جدیدی را تهیه‌ می‌کنی و مرورگر پیش‌فرض‌ات را تغیر می‌دهی.

از نتایج و توضیحات فوق، می‌توان نتیجه گرفت: سطح رضایت مشتریان کاربرانِ کروم و فایرفاکس، بصورت قابل‌توجهی بلند بوده، و مدت تماس آنها به مراتب کمتر و مشتریان شان راضی‌تر و خوشحال‌ بودند. و همچنان کاربرهای که از مرورگر های پیش‌فرض استفاده می‌کردند در برقراری ارتباط با مشتریان، کسب رضایت مشتریان دچار چالش می شدند – و بعد از مدتی تصمیم به ترک وظیفه‌ای شان می‌گیرند. اما در مقابل، کاربرانِ که از مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده می‌کنند، سعی می‌کنند که عملکرد و بهره‌وری شانرا افزایش دهند و همواره نیز در جست‌وجوی روش‌های جدید برای کارشان هستند. آدام گرنت را همه‌‌ای ما می‌شناسیم و می‌دانیم که یکی از چهره‌های شناخته شده در حوزه مشاوره‌ای سازمانی است، کسی است که می‌گوید:

ما در یک دنیایی پیش‌فرض (اینترنت اکسپیلورر) زندگی‌ می‌کنم.  

با همه‌ای توضیحات فوق، به این نتیجه‌ می‌رسیم که، تم زندگی اغلب ما به صورت پیش‌فرض است. اغراق نیست اگر بگویم که اکثریت ما در دنیایی پیش‌فرض زندگی می‌کنیم، دنیایی که دوست داریم بیشتر در آن همرنگ با جماعت باشیم، تا متفاوت و منحصر‌به‌فرد – و از همه بدتر اینکه حتی هیچ علاقه‌ی به تغیر این وضعیت نیز نداریم.

داشتن زندگی ایده‌آل و هدفمند، بهترین‌بودن در کارِ مان، داشتن مسیرشغلی خوب، داشتن انتخاب های حساب شده – چیزهای نیستند که دست یافتنی نباشند – فقط کافی‌است که جسارت شک کردن در گزینه های پیش‌فرض زندگی مانرا داشته باشیم. ما آدم ها، مثل هر وسیله‌ی دیگر نیاز به شخصی‌سازی و بهینه‌سازی داریم، حالا این شخصی‌سازی و بهینه‌سازی می‌تواند افزودن برنامه‌ های جدید و اتخاد تصمیم آگاهانه در زندگی مان باشد و یا حذف بعضی از عادات منفی. اما در هرحالت، بد نیست که این نکته را تکرار کنم که تغیر مرورگر‌های پیش‌فرض ارزشمند است. بنابراین نقط‌ی آغاز کار ما برای رشد توسعه ‌فردی، تغیر این مرورگرهای پیش‌فرض است.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: علی فکور

علی فکور | علاقه‌مندِ نوشتن با کیبورد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *